Než si půjdete koupit nové carvingy

Přidal  |  0 Komentáře
Lyžování

Archiv Sporten a. s.

Léto už se chýlí ke svému závěru. Sluníčko nás sice už nebude tak hřát, ale i zimní čas přináší řadu příjemných chvil a momentů. Je pomalu čas myslet na nadcházející zimní sezónu. Brzy přijde čas nakoupit teplé oblečení, ale nesmíme zapomenout ani na sport. Když si v zimě užijeme kolo maximálně na spinningu, můžeme zkusit třeba běžky. Jestli počasí nadělí, dá se “běžkovat“ i ve městě, třeba v pražské Stromovce.

Lyží i snowboardů je v obchodech nepřeberné množství, možná ale nevíte, že část světových značek vzniká u nás v Česku, v Novém Městě na Moravě. Stojí zde továrna české firmy Sporten, odkud putují do světa lyže věhlasných názvů (až 90 % výroby jde na export). Zkuste se někdy podívat na své lyže, možná na nich najdete informaci, že byly vyrobeny právě na Moravě. Místní továrna patří k největším producentům lyží na světě. A Nové Město má v zahraničí velký ohlas. Je symbolem toho, že lyže nepochází z východu (tedy například Ruska) a zároveň ani z Číny. Svět si české lyže považuje, ostatně,  není náhodou, že právě na těchto lyžích vyhrávají zlato čeští sportovci, například Aleš Valenta!

Asi nevíte, že jedna lyže z Nového Města na Moravě se vyrábí rovnou z několika druhů dřevin (topol, jasan, buk, dub aj.), aby měla správné vlastnosti. Než je hotová, projde řadou procesů od lepení, řezání, broušení přes laminování po nastříkání barevným motivem. To trvá pět až sedm dní. Někteří zákazníci si zde nechávají vyrobit lyže i s vlastním motivem.  No, a když vám doslouží nebo vyjdou z módy,  přinesete je do  prodejny, odkud je pošlou přímo do spalovny českého výrobce, kde je ekologicky zlikvidují.

České ručičky z Nového Města na Moravě dokazují, že umíme vyrobit, co si svět žádá, proto myslete na to, až budete shánět třeba nové carvingy.