Sobota ve znamení plastické chirurgie

Přidal  |  0 Komentáře

Tuto neděli, 27. 11. 2011, přiletěl na pražské letiště v Ruzyni MUDr. Bohdan Pomahač. Náš český hrdina, jak bychom mu právem mohli přezdívat, dorazil na pozvání Doc. MUDr. Jana Měšťáka CSc, hlavního organizátora XVII. vzdělávacího sympozia o plastické, rekonstrukční a estetické chirurgii. V souvislosti se sympoziem je možné s panem doktorem krátce pohovořit či natočit rozhovor, je k tomu však nutné požádání o akreditaci.

Bohdan Pomahač (* 1971 v Ostravě) je český plastický chirurg, který v březnu letošního roku vedl tým provádějící první úplnou transplantaci obličeje ve Spojených státech amerických, která byla zároveň celosvětově teprve třetí. Narodil se v rodině chemického inženýra a učitelky. Své dětství strávil v Ostravě v třípokojovém bytě, ale víkendy trávila rodina v Morávce v Moravskoslezských Beskydech. Jako mladík byl nadšeným a poměrně úspěšným šachistou. Po ukončení střední školy šel studovat Lékařskou fakultu Palackého univerzity v Olomouci. Už během studia byl na stáži v Bostonu v Massachusetts, kam se také hned po absolvování univerzity vydal pracovat a kde nastoupil do nemocnice Brigham and Women’s Hospital.

Úspěšná transplantace lidské tváře jej zařadila k nejlepším lékařům světa. Ve Spojených státech začínal bez vyhlídek na místo a plat, dnes tam řídí tým špičkových odborníků. „Pro našeho pacienta byl jakýkoliv obličej lepší než žádný,“ říká rodák z Ostravy.

Bohdan Pomahač přijel do USA před třinácti lety. „Po prvním dni v laboratoři plastické chirurgie jsem pochopil, že nemám vůbec šajn, o co v tomhle oboru jde,“ vzpomíná na krušné začátky. Čas z něj však udělal chirurga, který je nejen naším národním hrdinou, ale zároveň i hojně vyhledávaným specialistou. To potvrzuje i jeho další zásluha – na přelomu října a listopadu transplantoval obě ruce. Transplantace horních končetin jsou dle jeho slov hůře psychologicky snášeny než transplantace obličeje. „Zatímco ruce máte celý den před sebou, svoji tvář nemusíte za celý den kromě pár pohledů do zrcadla vůbec spatřit,“ vysvětluje Bohdan Pomahač.

Čeští chirurgové se obecně řadí mezi jedny z nejlepších, a to v rámci celé zeměkoule. Není však rutinou mít možnost s některým z takových odborníků hovořit. Zájemci by tedy měli co nejdříve kontaktovat pověřenou osobu či se na akci přihlásit prostřednictvím internetu a získat tak potřebnou akreditaci. Kapacita, prostor i čas plánované tiskové konference jsou totiž samozřejmě omezené. Konference proběhne tuto sobotu, 3. 12. 2011 v 11,30 v Institutu klinické a experimentální medicíny na Praze 4.

Tak vzhůru za dobrodružstvím!

 

Další informace k připravované akci dostupné zde:

http://www.ipvz.cz/akce/38241-ter-XVII-VZDELAVACI-SYMPOZIUM-PLASTICKE-REKONSTRUKCNI-A-ESTETICKE-CHIRURGIE.aspx

Foto zdroj: archiv, xman.idnes.cz