12 rad pro kuřáky, kteří právě „típli“ poslední cigaretu

Přidal  |  0 Komentáře

Rozhodli jste se dát si dnes svou skutečně poslední cigaretu a máte strach, jak to všechno zvládnete? Tak právě pro vás jsme připravili několik tipů, jak se s odvykacím obdobím vypořádat co nejlépe.

1. Uvědomte si, proč přestáváte kouřit – „není to zdravé“ není dostatečnou pobídkou. Pro nezbytnou motivaci je potřeba mít svůj vlastní důvod, např. chcete chránit rodinu před pasivním kouřením, máte obavu z rakoviny plic nebo chcete vypadat lépe a mladší.

2. Vyhněte se abstinenčnímu syndromu – nikotin je návykový a 95 % lidí, kteří přestanou kouřit náhle a bez jakékoliv náhražky, se znovu k cigaretě vrátí. Vyhledejte proto raději odbornou pomoc a poraďte se o prostředcích, které vám odvykání usnadní. Nikotinové žvýkačky a náplasti dvojnásobně zvýší vaši šanci na úspěch.

3. Požádejte lékaře o pomoc – existují léky, které mohou zmírnit vaši depresi a stres přicházející při odvykání kouření. Lepší je přechodně užívat tyto léky než se znovu vrátit k cigaretám.

4. Nebojujte sami – svěřte se s plánem přestat kouřit svým blízkým a přátelům, jejich povzbuzení vám může pomoci v těžkých chvílích. Můžete zkusit i skupinovou terapii vedenou psychologem.

5. Zvládejte stres – chvilka s cigaretou znamená pro většinu kuřáků relax. Pokud přestáváte kouřit, je potřeba najít si alternativu, třeba pravidelné masáže, poslech relaxační hudby, zkusit jógu nebo jiné relaxační cvičení.

6. Vyhněte se alkoholu a dalším spouštěčům – vědomě se vyvarujte situací, které si bez cigarety neumíte představit. Sezení nad půllitrem piva či dvojkou vína bývá jednou z nich.

7. Ukliďte si doma – vyhoďte všechny popelníky a zapalovače. Vyčistěte koberce a závěsy a vyperte oblečení, které je cítit kouřem. Zbavte se všeho, co by vám cigarety připomínalo.

8. Zkoušejte to znovu a znovu – lidem se často nepovede s cigaretami definitivně skončit napoprvé a zase si zapálí. Nevzdávejte svůj boj při prvním selhání a zkuste to opakovaně.

9. Sportujte – pohyb zmírní chuť na cigaretu a zlepší vám náladu. Spálené kalorie zabrání kilům navíc, se kterými často přestávající kuřáci bojují.

10. Jezte zeleninu a ovoce – pokud přestáváte kouřit, nesnažte se ještě hubnout, to už je moc cílů najednou. Je ale dobré jíst velké množství zeleniny a ovoce, protože se vám podaří zahnat hlad i chuť na cigaretu, ale váha stoupat nebude.

11. Odměňte se – za peníze ušetřené „nekouřením“ si dopřejte výlet nebo to, po čem opravdu toužíte.

12. Zaměřte se na své zdraví – již za 20 minut po poslední cigaretě se vám sníží tlak a zpomalí se srdeční tep. Za jeden den bez cigarety se vrací hladiny oxidu uhelnatého v krvi k normálu a během 3 měsíců nekouření se sníží riziko náhlé srdeční příhody a zlepší se funkce plic.

 

Zdroj: ulekare.cz, odvykani-koureni.cz

Foto zdroj: odvykani-koureni.cz, toplekar.cz, kurkdechces.cz