Zimní radovánky v Jánošíkově kraji

Přidal  |  0 Komentáře
cialis 5mg Před zhruba třista lety patřila krajina mezi Žilinou a Liptovským Mikulášem k hlavním oblastem, kde legendární slovenský zbojník Juraj Jánošík „bohatým bral a chudým dával“. V této drsné a zároveň překrásné hornaté krajině se skrýval se svou družinou v hlubokých lesích. Dnes je toto území Národního parku Malá a Velká Fatra opravdovým rájem turistů a hlavně lyžařů.

V posledních letech se na Slovensku do oblasti cestovního ruchu investují nemalé finanční prostředky, modernizují, staví nebo přestavují se jak ubytovací zařízení, tak lanovky a vleky, zkvalitňují se všechny služby i pro toho nejnáročnějšího návštěvníka. Přijměte pozvání do tří TOP lyžařských středisek Žilinského regionu – Veľká Rača, Vrátna a Kubínska hoľa, které se mohou pochlubit 4 až 5ti hvězdičkami.

Snow Paradise Veľká Rača – Oščadnica

Toto lyžařské středisko se nachází severně od Žiliny na Kysucích, v pohoří Kysucké Beskydy.

Jeho poloha v blízkosti hranic s ČR z něj dělá pro české a hlavně moravské návštěvníky lákavý cíl.

Z Prahy dorazíte autem na nové centrální parkoviště přímo ke 4-sedačkové lanovce Dedovka přibližně za 5 hodin (cca. 400 km), z Brna něco málo přes 3 hodiny (200 km) a z Ostravy se dá 90 km urazit asi za hodinu a půl. Příjemné také je, že vás za parkoviště nikdo nebude kasírovat. Pro ty, kteří se z jakýchkoliv důvodů nechtějí trmácet vozem, doporučujeme velice příjemné cestování z Prahy do Žiliny vlakem EuroCity za 5 h 10 min. Odtud pokračujete autobusem z nedalekého autobusového nádraží, v sobotu a neděli navíc jezdí skibus, nebo se můžete domluvit na vyzvednutí s majitelem ubytovacího zařízení.
Další předností střediska je jeho rozloha a rozmanitost s téměř 14 kilometry dobrodružství na 13-ti parádně upravených sjezdovkách, převážně modré obtížnosti. Samozřejmostí je zde večerní lyžování, pestrá nabídka služeb – lyžařská a snowboardová škola, dětská školička, skiservis a půjčovna. Letošní novinkou je možnost zakoupení 8 hodinového skipasu, kdy si sami můžete rozhodnout, kdy ho využijete, třeba i na večerní lyžování. Každá hodina je započata v momentu přechodu turniketem. Dospělí stojí 30 Euro a děti 21 Euro.
A pokud si budete chtít zvýšit denní dávku adrenalinu, vyzkoušejte místní raritu v podobě nejdelší bobové dráhy ve střední Evropě (1300 m). V blízkosti střediska a především v dědince Oščadnica najdete velké množství penzionů, chalup a hotelů, kde ve většině z nich je už samozřejmostí sauna, vířivka či masáže, pro doplnění baterií na další pobyt.

Vrátna Free Time Zone

Nyní se přesouváme směrem na východ od Žiliny do kouzelné doliny Vrátna mezi dědinky Terchová a Zazrivá. Terchová je rodiště Juraje Jánošíka a zde také na kopci postavili nejslavnějšímu slovenskému zloději obrovský nerezový pomník, který tvoří spolu s Kriváněm dominantu údolí. Vrátna dolina je jedna z nejkrásnějších oblastí Slovenska a to nejen pro nádhernou přírodu, ale hlavně pro možnosti, které tato oblast v každém ročním období nabízí.
Vrátna je vyhledávaným zimním střediskem, jak pro začátečníky, tak pro zkušené lyžaře. Na své si přijdou vyznavači snowboardingu, extrémního lyžovaní, či skialpinizmu. Areály Paseky, Poludňový Grúň a Príslop patří svým pestrým profilem k nejoblíbenějším svahům na Slovensku. Rodiny s dětmi ocení snowpark, školičku, možnost sáňkování, snowtubing nebo hlídání dětí přímo u sjezdovek.
Pro vyznavače volného terénu je určena lokalita Chleb, kde si svoje schopnosti otestujete na nejdelší černé sjezdovce na Slovensku, na délce 2000 m překonáte převýšení až 750 m.

SKI PARK Kubínska hoľa

Dalším z velmi oblíbených lyžařských středisek na Slovensku, s nadmořskou výškou 720 m až 1396 m, je Kubínská hoľa, které se nachází v blízkosti Dolného Kubína. Výborné široké sjezdy převážně červené a modré náročnosti v nádherné přírodě Oravskej Magury s překrásnými panoramaty na část Oravy, Nízké a Západní Tatry, Malú a Veľkú Fatru jsou zárukou nezapomenutelných zážitků z lyžování.
Celková délka upravovaných sjezdových tratí je 14 km. Velkou výhodou Kubínskej hole je jižní strana svahu, a pokud vyjde počasí, není ideálnější místo pro rodiny s dětmi, na které se tady maximálně zaměřují. Je pro ně k dispozici KIDS PARK s posuvným pásem, dětské vleky, pohádková dráha, hračky, skluzavky, klouzací autíčka a hodně dalších překvapení. Také i zde ale najdete snowpark nebo free-ride zónu.
Možnosti ubytování jsou hlavně v 6 km vzdáleném městě Dolný Kubín, velké parkoviště je hned u lanovky a opět zdarma.
Na druhé straně svahu Kubínska hoľa se nachází menší lyžařské středisko SKI Zábava – Hruštín, jehož součástí je komplex roubených chat tzv. dřevěná dědinka. Zde jste ubytovaní hned pod kopcem, pro rodiny s malými ratolestmi je toto středisko ideální volba a dětem se zde bude určitě líbit.

Pro komplexní informace o cestování na Slovensku navštivte www.slovakia.travel.

Lyžování na Slovensku – Jasná v Nízkých Tatrách
http://www.youtube.com/watch?v=-0hVVsjwqNI

Lyžování na Slovensku – Vrátna Dolina
http://www.youtube.com/watch?v=H7PIl1OBk8o

Užitečné adresy k článku:
www.velkaraca.sk,
www.snowparadise.sk,
www.vratna.sk,
www.kubinska.sk,
www.skizabava.sk