Tip DÁMY: péče o vlněné oblečení

Přidal  |  0 Komentáře

Vytahané rukávy a žmolky na vlněném oblečení patří mezi noční můry mnoha žen. Přesto je vlna spolu s bavlnou nejpoužívanějším materiálem v textilním průmyslu. Za její oblibou, jakožto dokonale univerzálním materiálem, stojí zejména výborné vlastnosti, jako velká pružnost, lehkost, vysoká absorpce vlhkosti a samozřejmě hřejivost, jež potěší zejména v chladných dnech. V těch teplých naopak vyvolává chladivý efekt, a to díky své prodyšnosti. Jak správně pečovat o vlněné oblečení a zachovat tak jeho vzhled jako nový co nejdéle nám poradí dámy z Atelieru Johanna. Ty si pro nás připravily užitečné tipy, a to nejen jak vhodně o oblečení pečovat, ale také jak ho vůbec správně vybrat.

„Každý, kdo si jednou vypral oblíbený svetr a musel ho pak darovat svým dětem, dobře ví, že se vlna velmi snadno zplstí a tím srazí.  Vlněný výrobek by se proto měl prát pouze ručně, ve vlažné vodě do 30 °C, vždy s použitím tekutého pracího prostředku určeného pro praní vlny. Nesmí se během praní mnout, třít ani kroutit a při sušení je potřeba pouze jemně vymačkat vodu a sušit ve vodorovné poloze na froté ručníku upravený do žádoucího tvaru,“ zdůrazňuje potřebu šetrného praní Hana Píchová. „Po úplném uschnutí pak nikdy vlněné oblečení nevěšte na ramínka, ale volně složte,“ dodává k údržbě pletenin.

„Máte-li kvalitní vlněný svetr, může vám při správné péči sloužit dlouhá léta. Vlna je citlivý materiál a při jeho údržbě je třeba dodržovat určité zásady. Neměla by se prát v pračce, případně pouze na jemný a krátký program k tomu určený, s vhodným pracím prostředkem a zásadně bez ždímání, pokud nemá vlna speciální úpravu superwash,“ shrnuje dále nejdůležitější pravidla péče o vlnu.

Síla vláken mnohé napoví

Již samotný výběr vlny prozradí spoustu vlastností daného oděvu. Mnozí opovrhují silnými vlákny, protože se obávají nepříjemného kousání. Velké množství informací o výrobcích lze vyčíst na jejich štítcích či obalech. Zejména při nakupování na internetu je nezbytné věnovat prostudování přehledů použitých materiálů zvýšenou pozornost.

„Pokud jste citlivější na tzv. kousání, volte výrobek z extra jemného merina, které má vlákno silné jen 16-18 mikronů, taková vlna vás určitě kousat nebude. Ono kousání je dáno tím, že výrobce použil nevhodný typ vlny. Čím je vlákno silnější, tím více kouše, je ale také zpravidla levnější a výrobci na to často hřeší. Pokud tedy nosíte vlnu na holé kůži, i třeba jen šály, límce svetrů nebo vlněné šperky, je síla vlákna jedním z nejdůležitějších parametrů, kterými byste se při nákupu měli řídit.  Že vlněný svetr přestane kousat, když ho dáme do mrazničky, je také jen pověra, vlákna se v mrazničce tenčími nestanou,“ komentuje pověry o vlně odbornice.

„Nevýhodou obzvláště jemných vln z tenkých vláken je ale na druhou stranu to, že snáze žmolkovatí, a vyžadují tudíž šetrnější zacházení,“ upřesňuje Hana Píchová. „Síla vláken je zpravidla udávaná na samotné přízi, pletené výrobky v obchodech tuto informaci uvádějí jen výjimečně, ale jemnost je zřejmá na dotek. Důležitý je tento údaj především u nákupů přes internet, kde byste měli tuto informaci vyžadovat, pokud v popisu není uvedená,“ zdůrazňuje na závěr potřebu číst informace o pletených výrobcích.