Erektilní dysfunkce může vyvolat srdeční a cévní onemocnění

Přidal  |  0 Komentáře

Erektilní dysfunkce může být i nepřehlédnutelným ukazovatelem výskytu kardiovaskulárních onemocnění, i proto je tedy důležité sledovat svou erekci. Tento problém nám víc vysvětlil Prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc. MBA.

Nejčastější příčinou smrti jsou u nás stále kardiovaskulární onemocnění. K nejvýznamnějším z nich patří srdeční infarkt, mozková příhoda a postižení tepen dolních končetin. Tato onemocnění vznikají na pokladě špatného prokrvení a hlavní příčinou je ateroskleróza – kornatění tepen. Ta vzniká působením tzv. rizikových  faktorů. K těm patří výskyt kardiovaskulárních onemocnění v rodině, např. u rodičů či sourozenců, kouření, obezita, vysoký krevní tlak, zvýšené hladiny krevních tuků a nejzávažnější z rizikových faktorů cukrovka zejména cukrovka 2. typu, která typicky postihovala starší populaci a dnes při nedostatku pohybu a přejídání postihuje běžně i osoby středního věku a mladší.

Cévy penisu jsou tenčí, než cévy srdce či mozku. Jejich postižení se projeví dříve a  velmi časně právě erektilní dysfunkcí – ztrátou schopnosti ztopoření. Erektilní dysfunkce může být i projevem čistě funkčním, např. při psychických poruchách. Typická je ale právě příčina tzv. organická, tedy konkrétní postižení cév nějakou nemocní a to právě aterosklerózou.

Typickou organickou příčinou erektilní dysfunkce je aterosklerotické postižení tepen a nepřímo jsou touto organickou příčinou ty nemoci, které kornatění tepen vyvolávají – tedy zejména cukrovka, obezita, hypertenze, zvýšené hladiny krevních tuků. Těmto nemocem říkáme někdy společně metabolický syndrom.

Nastane-li u muže erektilní dysfunkce, pozná to nejen při pokusu o pohlavní styk, ale také z nepřítomnosti tzv. noční erekce, která je  u zdravého muže běžná.

Každý muž s erektilní dysfunkcí by neměl hledat příčinu v psychice, ve vyčerpání, v partnerce či v životě, ale především u sebe. Měl by být podrobně vyšetřen, zda mu nehrozí závažnější poruchy a nemoci než je erektilní dysfunkce, třeba  akutní srdeční infarkt, mozková příhoda s ochrnutím, selhání ledvin, slepota či amputace končetin. To všechno jsou nemoci, které mohou vznikat z cévní příčiny. A mohou postihovat nejen osoby starší, ale i středního věku a při závažných rizikových faktorech i osoby mladé. Muž, který si poruch erekce nevšímá, dělá velkou chybu a ohrožuje svůj život.