Klasika pod hvězdami

Přidal  |  0 Komentáře

La Traviata 2013_archivSkalní fanoušci operního žánru nebo ti, kteří prostě jen touží po neobyčejných letních zážitcích, si již brzy přijdou na své – šestý ročník putovního open-air festivalu Klasika pod hvězdami letos uvede snad nejpřitažlivější z oper Giuseppe Verdiho – Aidu. Tak jako v předešlých letech se klasické zpracování opery v italském originále odehraje na venkovních scénách v zámeckých zahradách a dalších otevřených prostranstvích, tentokrát mezi 14. srpnem a 5. zářím.
Pradávný příběh z prostředí starověkého Egypta je jako stvořen pro letní večery; navíc jeho vsazení na romantická jeviště pod letní oblohou je příslibem silných dojmů a emocí.  A právě genius loci, ať již tvořené skvostnými zahradami na zámcích Sychrov a Lednice nebo venkovním dějištěm letní kultury na Letenské pláni v Praze či ostravské Dolní oblasti Vítkovice vtiskne každému z představení zcela originální a jedinečnou kulisu. Už jen v tomto ohledu je Klasika pod hvězdami mezi projekty svého žánru unikátní. Festival každoročně přiláká i řadu návštěvníků, kteří nejsou tradičními příznivci opery a s klasickou tvorbou se zde často setkají vůbec poprvé.

Rozmary počasí open-air festival neohrozíNabucco 2014_c_Dana Fojtíková (3)

„Návštěvníci se letos mohou těšit na více než sto účinkujících, špičkové pěvce, živý orchestr, exotické kostýmy, ale také třeba na akrobaty z Afriky,“ láká ke zhlédnutí klasického nastudování opery, přitom v originálním provedení Pavla Filipová z pořadatelské agentury ArtTriton, která má pro šestý ročník nachystanou také jednu novinku – po předchozích zkušenostech s rozmary počasí se totiž letošní představení odehrají pod zastřešeným hledištěm: „Protože pohodlí návštěvníků je vedle kvalitního uměleckého ztvárnění na prvním místě a také proto, že nám počasí v minulých letech několikrát nepřálo, rozhodli jsme se pro letošní ročník uspořádat jednotlivá představení pod zastřešeným hledištěm. Hlediště má podobu stanu se sedadly a zastřešením bez bočních výkrytů. Tedy diváci si budou moci vychutnávat umělecký zážitek v suchu a pohodlí za všech okolností po celou dobu představení, přitom stále budou v kontaktu s venkovním prostředím,“ vysvětluje Pavla Filipová, podle níž je festival mimo jiné ojedinělý v tom, že vzhledem ke svému venkovnímu charakteru toleruje jakékoliv oblečení.
Operu Aida uvede Klasika pod hvězdami celkem na čtyřech místech: operní šňůra započne 14. srpna na zámku Sychrov, 21. srpna pak program přesídlí do ostravské Dolní oblasti Vítkovice, odsud 27. srpna na pražskou Letnou a finále se odehraje 4. a 5. září na zámku Lednice. Začátky představení jsou plánovány vždy ve 20.00, předpokládaný konec pak ve 23.00.