Jedinečný svět dámských klobouků

Přidal  |  0 Komentáře

0-----0-0-klobouky5Paní Móda si již velmi dlouho stěžovala, že dámské klobouky zmizely z přehlídkových mol světových módních návrhářů. Situaci ve světě těchto historicky oblíbených doplňků dámských šatníků však čeká renesance. Můžeme se o tom přesvědčit na záběrech z nejrůznějších společenských akcí poslední doby nejen v zahraničí, ale ba i doma.
Ve dnešním okénku Módní trendy tedy čtenářky i čtenáře zveme do turisticky atraktivní Kutné Hory. Ve stínu gotického skvostu, kostela sv. Jakuba najdeme jedinečný obchůdek se spoustou elegantních, střídmých či extravagantních, decentních nebo i famózně mondénních dámských klobouků. Přehlédnout tento modistický krám nelze, upozorní nás na jeho existenci krásný poutač v podobě stylového vývěsního štítu.0-----0-0-klobouky4

Šarm a elegance

Vývěsní štít s Meluzínou, jak se obchůdek jmenuje, našel inspiraci ve francouzské pověsti o krásné a nešťastné manželce hraběte z Lusignanu. Historie o Meluzíně je příběhem plným osudového prokletí, zrazené lásky, magických kouzel, zakletých hradů, pokladů, krvavých bitev i příbuzenských vražd. Hlavní postavou byla údajně „prabába“ rodu Lusignanů, Lucemburků, Valoisů, tak řečená Meluzína. A když se z hlubin historie vrátíme zpátky do okouzlujícího kutnohohorského obchůdku, můžeme konstatovat, že zmíněný štít, ale především tvorba talentované návrhářky Báry Semerádové-Jelínkové poprávu odkazují na francouzský šarm.

0-----0-0-klobouky6Od sv. Jakuba do kutnohorského Spolkového domu

Až do pátku 11. března 2016 se mnoho dámských klobouků, kloboučků i pikantních účesových čelenek přesunulo ze salónu Meluzína do prosvětlených prostor výstavní síně ve Spolkovém domě. Akademická malířka Jitka Jelínková při vernisáži výstavy Klobouky od Meluzíny zasvěceně i vtipně pohovořila o dámských kloboucích jako důležité součásti oblečení, která doprovází lidstvo, s drobnou nadsázkou, věky věků. Například v 19. století téměř nemohla žena bez klobouku existovat. Patřil nejenom k neodmyslitelné výbavě při společenských akcích, ale i každodenních cest mimo domov.

Sahat povoleno0-----0-0-klobouky3

Zajímavostí výstavy Klobouky od Meluzíny, kterou přivítaly dámy a dívky všech věkových kategorií z města i širokého okolí je skutečnost, že tady se na vystavené exponáty může výjimečně sahat. Ba, nejenom to, ale mohou se i zkoušet. Jak to například při svojí návštěvě města pod Svatobarborskou katedrálou s nadšením udělala i pražská výtvarnice, hudebnice a spisovatelka Petra Vychytilová, kterou výstava natolik inspirovala, že přímo na místě vytvořila krátkou básničku, kterou naše kloboukové vyprávění ukončíme…
Meluzína z Kutné Hory,
svatá pravda, žádné fóry,
k chrámu jde i na louku
v modelovém klobouku.

0-----0-0-klobouky1Výstavu Bára Semerádová-Jelínková: Klobouky od Meluzíny můžete ve výstavní síni kutnohorského Spolkového domu navštívit do pátku 11. března 2016.

Ivan Černý
Foto Lukáš Táborský