Úvod Výstavy Praha, jak ji neznáme
Výstavy

Praha, jak ji neznáme

31

MHP_Prazske_veduty_prebal_Stránka_3Muzeum hlavního města Prahy pořádá od 15. 3. do 4. 6. 2017 v hlavní budově muzea výstavu Pražské veduty 18. století. Výstava zachycuje na 197 grafických listech vzhled a proměny Prahy v průběhu 18. století. Je založena na sbírkovém fondu Muzea hlavního města Prahy. Zápůjčkami některých vzácných, jen jednotlivě zachovaných grafických listů přispěla rovněž Královská kanonie premonstrátů na Strahově. Poprvé tak může návštěvník spatřit řadu dosud nevystavených, nebo jen málo známých pohledů na Prahu, její zákoutí a významné stavební a umělecké památky.

Pražské veduty provedené grafickými technikami nám podávají průběžnou zprávu o vzhledu města již více než pět set let. 18. století je obdobím proměny městské veduty. Tvorba umělců je charakterizována postupným odklonem od zpodobnění města jako výlučně jednolitého, monumentálního celku a je vedena snahou o zachycení charakteru města prostřednictvím pohledů do jeho interiéru. Konec století je pak spojen s proměnami životního stylu, podmíněného filozofií osvícenectví. Snaha malířů a grafiků je vedena rostoucí potřebou zobrazení města v jeho živé podobě, v jeho provázanosti s okolní krajinou a přírodou.J. J. Dietzler, Pohled na Karluv most od severovychodu, mediryt 1735

Grafické listy z 18. století

Na výstavě jsou tak prezentovány nejen celkové pohledy na město, ale jsou zde v úplnosti představeny velké obrazové soubory s pohledy na jednotlivé městské části, vytvořené podle kresebných předloh Friedricha Bernharda Wernera a vydané okolo roku 1740 v Augsburgu. Podobu města na samém konci 18. století nám pak představuje soubor dvaceti osmi listů otce a syna Filipa a Františka Antonína Hegerových, vydaný v Praze v roce 1796. Mimořádně cenný je rovněž soubor grafických listů s pohledy na Prahu a její části z vltavských břehů, vytvořený v letech 1792–1794 podle předlohových kreseb Ludvíka Kohla.

MHP_Prazske_veduty_prebal_Stránka_1Obrazy historických událostí

Vedle celkových pohledů na Prahu a její jednotlivé části je na výstavě představen rovněž soubor grafických listů, zachycujících významné události, které se zapsaly nejen do dějin města, ale často i do jeho vzhledu. Připomenuty jsou tak nejen slavné korunovace Marie Terezie v roce 1743 a Leopolda II. v roce 1792, ale i obsazení Prahy francouzskou a pruskou armádou ve 40. letech 18. století či obléhání města v roce 1757. Mimořádnou přírodní katastrofu způsobila rozsáhlá povodeň, při které byla zatopena na přelomu února a března 1784 velká část Starého Města pražského a Malé Strany.

Otisky tovaryšských listůMHP_Prazske_veduty_prebal_Stránka_2

Součástí výstavy je rovněž soubor otisků výučních (tovaryšských) listů z konce 18. a počátku 19. století, provedených v květnu 2016 v grafických dílnách Akademie výtvarných umění v Praze z původních desek ze sbírek Muzea hlavního města Prahy. Na výstavě je též k vidění unikátní funkční dřevěný hlubotiskový lis. Lis zkonstruoval v roce 1985 prof. Ladislav Čepelák podle plánů Abrahama Bosse z roku 1645. K výstavě byla vydána stejnojmenná česko-anglická publikace se soupisem a podrobným popisem 420 grafických listů s pohledy na Prahu a její části.

-red-
Foto: archiv Muzea hl.m. Prahy

Populární články

Související články

CestováníKulturaVýstavyZaujalo vás

Kam budeme letos cestovat?

Již za pár dní vedou veletrhy HOLIDAY WORLD & REGION WORLD trendy...

UměníVýstavy

Od října do října

O stejnojmenné výstavní šňůře přední české výtvarnice Bohunky Waageové jsme se společně...

UměníVýstavy

Od Pocty recyklovanému papíru až k Fejsovým snům

V červnu tohoto roku oslavil své pětaosmdesátiny malíř Vojtěch Kolařík. Tento malíř nezaměnitelného...

UměníVýstavy

Deset svíček na želečském dortu

V loňském roce oslavila historická sýpka na jihu Čech proměněná z dobové zemědělské...