Zatočte s lupy

Přidal  |  0 Komentáře

Bělavý poprašek ve vlasech lidi trápí snad odnepaměti. Pokud vás ale hlava začne nepříjemně svědit, měli byste už být na pozoru!

V první řadě doporučujeme vyměnit šampon. Za problémy totiž často stojí nevhodná péče o vlasy. Vlasy například zatěžuje časté mytí vysušujícím šamponem, nevhodná vlasová kosmetika či kadeřnické zákroky. Ideální je zvolit šampon šitý tzv. na míru. Se suchými lupy často zatočí šampony s protiplísňovým účinkem a přípravky změkčující a likvidující odumřelé buňky na povrchu kůže hlavy – rohovinu. Pokud jsou vaším problémem lupy mastné, je vhodné sáhnout i po léčivých prostředcích regulujících tvorbu kožního mazu.

Šampon Spécifique proti lupům, Kérastase, 505 Kč

Šampon Spécifique proti lupům, Kérastase, 505 Kč

Raději nezkoušejte promašťovací kůry jako zábaly z olivového oleje, které tvorbu lupů mohou jen podpořit. Pomoci naopak může půl litru vody se šťávou z půlky citronu, kterou můžete vlasy spláchnout na závěr mytí. Zbystřit byste měli, pokud lupy začne doprovázet nepříjemné svědění, které může být průvodním znakem kožního onemocnění jako lupénka, atopický ekzém a nebo různé parazitální choroby. Pokud kůže na hlavě k tomu začne červenat. Mokvat, začnou se na ní tvořit strupy, zamiřte do ordinace kožního lékaře.

Šampon na citlivou pokožku, Kerium, La Roche Posay, 310 Kč.

Šampon na citlivou pokožku, Kerium, La Roche Posay, 310 Kč.

Jinak je základem správná péče: vlasy si jednou za tři dny myjte speciálním šamponem. Vyhněte se fénování horkým vzduchem, nenoste syntetické, tepelné a vlněné čepice, ale i stresu a dodržujte správnou životosprávu. Je totiž dokázáno, že lupy se objevují zejména v době, kdy je organismus oslabený stresem, virovým či bakteriálním onemocněním. Problém je zkrátka třeba řešit zvenku i zevnitř.

Šampon proti lupům Dercos, Vichy, 376 Kč.

Šampon proti lupům Dercos, Vichy, 376 Kč.

Foto: Vichy, Kérastase, La Roche Posay