Habasův život se psy

Přidal  |  0 Komentáře

 

Foto_JU a kniha Zlodej psuSoučasný knižní trh obohatil nový titul z produkce nakladatelství The Dog Trail Jany Vávrové, který potěší nejenom majitele domácích miláčků, ale především čtenáře milující přírodu, svobodu a dobrodružství. Jedná se o autobiografický rukopis Josefa Habase Urbana, který si vydobyl spisovatelskou slávu především románem Habertmanův mlýn, který se dočkal i filmové verze.

Tara, Rek, Buck a ti druzí

„Knížku „Zloděj psů“ jsem napsal z čisté touhy vrátit svým čtyřnohým kamarádům to, co dávali po celý život mně – pocit přátelství a sounáležitosti…“ svěřuje se autor čtenáři zpočátku rukopisu, který svými příběhy, místy humornými, místy až k pláči a především napínavými, i svou kvalitou živého, čtivého Urbanova jazyka, mimořádně vyčnívá v haldě domácích i překladových titulů, na prohýbajícím se předvánočním knihkupeckém trhu. Jedná se o deset příběhů, kde jsou hlavními hrdiny „nejlepší přátele člověka“ které svázány v raneček pod lákavým titulem Zloděj psů zaznamenávají životní cesty vodáka, cestovatele, mušera i trapera v jedné osobě – Josefa Urbana, zvaného kamarády i parťáky z trailů Pepáč, nebo také Habas. Za všechny jeho charakteristiky platí nejvíce slova Daniela Krzywoně, filmového režiséra:
„Ten kluk je londonovským typem dobrodruha, kterému sudičky nadělily dar psaní a vyprávění. Je dobrodruhem, který se o sebe umí spolehlivě postarat při bloudění v divočina Aljašky, po ztroskotání na divoké himálajské řece i v ohrožení života v zemích zmítaných válečnými konflikty. Dobrodruha, který se krátce po krizi otřepe, dá si panáka a na břehu řeky napíše báseň…“

Vyprávění o psech a lidech07420002

Prvně psa Josef Urban pohladil, když mu bylo šest. S legendou svého života, Bojarem, poznává obě strany mince. Záhy pochopí, jak hrozné je žít na řetězu a od té doby se až do dneška snaží o to, aby tomu tak v jeho okolí ani na světě nebylo. V případě zvířecím i člověčím, neb svobodu si považuje nade vše a není to fráze. Je pro ni ochoten udělat cokoli – vybojovat, ukrást i vykoupit, třeba za tisíc dolarů, které dal za osvobození ukradeného a uvězněného psa, navíc svého! Ostatně, to je symbolická nit, která se táhne celou autobiografickou knihou vzpomínek, rámovaných mantinely povídky. Příběhy na sebe navazují, od dětství a alotrií se sestrou a nejrůznějšími „čokly“, jak něžně psí plemeno nazývá, patřících s jeho rodinou (rodinami) do jedné smečky, až po dobrodružství na divokém Balkáně, zaminovaných polích, v horách rumunských Karpat, ba i za velkou louží. To je již dospělý chlap, plaví se a cestuje se synem, oba propadlí divočině.
Každý příběh v tzv. ich formě (v první osbě) uvádí Urban filosofujícími glosami, několika kurzívou vysázenými řádky, které následný text jaksi předznamenávají. Jedná se o vlastní životní zkušenosti, a není dobré je přeskočit v touze začíst se co nejdříve do samotné povídky. Bezesporu bychom se nejenom ochudili o moudra zkušeného člověka, ale lépe i pochopíme následující text.
To rovněž platí o autorově doslovu, kde se Urban svěřuje s tím, že své psy celý život spíše pozoroval, než jim poroučel.
„Díky nim jsem přišel na to, co má v životě opravdovou cenu. Odpovědět si ale musí každý sám. Deset psů, se kterými jsem prožil popsané příběhy, mně přivedlo k Desateru přikázání podle Habase. Tím prvním je: Obdaruj bližního svobodou, je to největší dar…“
Desátým Habasovým přikázáním pak je rada: K vrcholu jdi cestou přímou. Jdi, právě teď, protože minulost je prázdná.

Foto_JU_kajak Troja_2018Filmová verze

Ačkoliv představovaná kniha spatřila světlo světa poměrně nedávno, již o ní projevili zájem televizní filmaři a není žádným tajemstvím, že se bude točit stejnojmenný seriál. Pracovitý Urban tedy na určitý čas vyměnil toulky přírodou se psy za vytrvalé vysedávání u klávesnice počítače, vědom si bonmotu spisovatele Arnošta Lustiga, že knížky se píší (s prominutím) zadkem. V tento čas má již napsaných sedm dílů scénáře.
Nadšen pak je, jako letitý bojovník z práva zvířat, že díky jeho tvůrčím snahám TV Prima otevřela stránky www.zlodejpsu.cz a www.primamazlicek.cz. Ty slouží jako jakási integrovaný systém ochrany ve vztahu a pes, ale i jiné „zvěři“.

Curriculum vitae

Josef Habas Urban (nar. 1965 v Zábřehu na Moravě), spisovatel a scénárista, je bývalý reprezentant ve sjezdu na divoké vodě. Po gymnáziu vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK. Jeho literární tvorba se prolíná s filmovou, píše scénáře i poezii. Má za sebou práci na dvou desítkách filmů, od dokumentů až po celovečerní. Řada z nich byla ověnčena domácími i zahraničními cenami, jako kupříkladu Habermannův mlýn v režii Juraje Herze, který získal cenu Sazky v rámci Českého lva i Státní bavorskou filmovou cenu. Na svém autorském kontě má Urban mimo Zloděje psů tři romány, sbírku básní i soubor cestopisných povídek. Též šest audiovizuálních pořadů, jako kupříkladu Stopy divočiny nebo Záhada ztracené Archy.

Ivan Černý
Foto archiv nakl. The Dog Trail