Při výběru čaje při kojení buďte opatrné!

Přidal  |  0 Komentáře

Na kvalitu a zdravotní efekty toho, co zkonzumujeme, musíme dbát po celý život. V raném dětství a období kojení je ale obzvlášť důležité podrobit každou potravinu pečlivému zkoumání. A nejinak je tomu i s čaji. Pro kojící matky a malé děti existuje celá řada omezení. Co si tedy beze strachu dopřát?

cajova-zahrada.cz_image 1

Svých oblíbených chutí se nemusíte vzdávat ani při kojení. Pokud jste propadli černému nebo zelenému čaji, ale nechcete konzumovat tein (tedy kofein obsažený v čaji), sáhněte po jeho bezkofeinových variantách. Dopřejte si černý čaj ze slavné indické čajové oblasti Darjeeling, z něhož byl tein šetrnou cestou odstraněn. Stejně tak si můžete užít čínskou senchu. Tein byl z tohoto čaje odstraněn metodou vysokotlaké extrakce, nápoj si však zachoval svou lahodnou chuť a ostatní kvality.

cajova-zahrada.cz_image 3

Dětem i maminkám určitě zachutnají dva čaje původem z jižní Afriky. Jde o rooibos a o něco méně známý honeybush. Obě rostliny mají společnou lahodnou chuť, obsahují mnoho minerálů a vitamínů a přirozeně se v nich nevyskytuje tein, protože rooibos ani honeybush nejsou čajovou odrůdou. Dopřejte si červený rooibos, který skvěle chutná horký i studený, nebo červený honeybush vyznačující se jemnou medovou chutí.

cajova-zahrada.cz_image 2

Chybu neuděláte s kvalitními ovocnými čaji. Připravte sobě a svým dětem čaj z ananasu a broskví. Tento nápoj chutná skvěle po celý rok, v létě jej ale můžete připravit tak, že jej zalijete studenou vodou a necháte přes noc stát v lednici. Ráno je osvěžující nápoj hotový. Další oblíbenou chutí je Strašidelný les s šípky, ibiškem, meruňkami, bezinkou, červeným rybízem či ostružinami.

cajova-zahrada.cz_image 5

Sáhnout můžete také po osvědčených bylinkách. Už naše prababičky vařily svým dětem čaje heřmánkové, šípkové mateřídouškové či lipové. My k nim dnes můžeme přidat ještě například ibišek. Při přípravě bylinkových čajů malým dětem buďte opatrní. Dbejte na malé množství a čaj nepodávejte příliš často. Dětská bříška jsou velmi citlivá a velké množství špatně zvolených bylinek by je mohlo poškodit.