Dělat zábavu není žádná sranda!

Přidal  |  0 Komentáře

IMG_4091Tato legendární a okřídlená Werichova věta bude platit až do skonání světa, jak svého času pravil neméně vtipný Horníček. Češi se rádi smějí a povětšinou mají silně vyvinutý smysl pro humor (což se o většině jiných národů až tak vždycky říci nedá). A váží si svých bavičů, kterým na rozdíl od středověkých králů neříkají šašci. O tom ostatně svědčí i aktivity pražského uměleckého sdružení Artes.

Tento bohulibý spolek byl založen před několika málo lety s přáním sdružovat nejenom samotné tvůrce dobré nálady, ale i jejich příznivce z oblasti zábavního umění. Jednou z pracovních náplní ARTESu je i každoroční udělování prestižního titulu osobnostem z této nelehké branže.

Mistr zábavního umění 2019_DSC0230

Již po čtvrté se tedy v první říjnovou neděli loňského roku uskutečnil ve Studiu Dva v Praze na Perštýně ceremoniál udělování ocenění MISTR a Zlatých masek komedie předním osobnostem naší zábavy. Na základě hlasování členů kolegia Artesu si na pódium došlo osm populárních osobností lehkých múz: Jožka Černým, Stanislav Hložek, Petr Janda, Iva Janžurová, Magda Malá i Karel Šíp, Zdeněk Troška a Josef Laufer. Předání prestižních cen doprovázel ohromný aplaus z řad obecenstva, včetně Karla Gotta s obličejem prozářeným jeho hřejivým lidským úsměvem, na který sotva lze zapomenout.
Sluší se poznamenat, že ocenění udělovalo Umělecké sdružení ARTES spolu s řadou dalších, jako kupř. Integramem, Sdružením výkonných umělců, Nadací Život umělce, Hereckou asociací či v neposlední řadě i Konfederací umění a zábavy. Záštitu celému slavnostnímu večeru poskytlo Ministerstvo kultury ČR, spolu s Českým rozhlasem a městkou částí Prahy 1.

43257403_1036375906543884_4993474040850022400_oTřešničkou na příslovečném dortu…

… byl i křest knihy Tvůrci zábavy aneb Setkání s rozhovory (2017 – 2019), kterou ARTES vydal ve spolupráci s předním pražským nakladatelstvím OLYMPIA. Jedná se o čtivou a úsměvnou publikaci rozhovorů s více jak s třiceti zpěváky, herci, i režiséry z pera Václava Soldáta na téma, jak jde na prknech, která znamenají svět, život. A věřte, že je to prima čtení.  Jak by ne, když se scénárista, režisér a publicista Soldát dlouhodobě věnuje uměleckému prostředí, ať už se jedná o hudbu, literaturu, divadlo nebo film. Díky tomu je jeho adresář plný jmen významných figur české kultury, z nichž většina jsou dodnes jeho dobří přátelé. Kromě_DSC0230 nich se však Václav Soldát živě zajímá i o celkové dění v oblasti kultury a zábavy.
Jak nám o něco později řekl šéfredaktor nakladatelství Olympia Tomáš Hejna, výsledkem je jmenovaná kniha jedinečných rozhovorů, v nichž zpovídané osobnosti prozrazují, jak se dostaly ke své profesi a jaké byly jejich životní i profesní osudy. Publikace je o to přitažlivější, že ve výběru známých jmen čtenáři objeví i několik jmen, která jsou v umění, slovy šéfredaktora Hejny, jaksi upozaděná, ale bez nichž by se žádné ve skutečnosti nekonalo.

Více na: www.zabava-artes.cz
Tvurci zabavy
Ivan Černý
Foto archiv sdružení ARTES