…a Slova mají křídla

Přidal  |  0 Komentáře

Před krátkým časem se v jedné z pražských bohémských kaváren konal již 76. literární večer z pravidelného cyklu SLOVA MAJÍ KŘÍDLA. Své hosty z řad talentovaných básníků a prozaiků tradičně zpovídali autoři celého projektu – publicisté a spisovatelé Lubor Falteisek a Dušan Spáčil. Stalo se tak po dlouhých měsících mlčení, které zapříčinila pandemie koronaviru.

Šestasedmdesátý večer – to je již úctyhodné číslo. Při této příležitosti jsme požádali Lubora Falteiska o rozhovor.

Režiséři a moderátoři jedinečného literárního pořadu Dušan Spáčil (první zleva) a Lubor Falteisek, se Zorou Cejnkovou a Terezou Pokornou při 76. pokračování Slova mají křídla

Režiséři a moderátoři jedinečného literárního pořadu Dušan Spáčil (první zleva) a Lubor Falteisek, se Zorou Cejnkovou a Terezou Pokornou při 76. pokračování Slova mají křídla

Jaký máte klíč k výběru účinkujících?

„Účinkující – tedy spisovatele – vybíráme podle jednoduché zásady: vydali v uplynulém roce novou knihu.  Naše Slova jsou tedy takovým aktuálním živým magazínem – kdo pořady navštěvuje, získá určitý přehled o zajímavých novinkách české literatury. Dbáme přitom, aby šlo o kvalitní literaturu, druhořadé a ryze komerční autory nezveme. Spisovatele zpovídáme, vždy s nadhledem a troškou humoru, dojde i na úryvek z jejich díla.“

Během dlouhé doby fungování vašich literárních večerů se v pomyslné záři reflektorů objevila celá plejáda známých jmen, čas od času ale dáváte prostor i prvotinám talentovaných začínajících autorů. Na které při pohledu zpět vzpomínáte nejraději a proč?

„Večery pořádáme už osmý rok a prošlo jimi kolem dvou set českých spisovatelů, autorů próz, veršů i literatury faktu. Pravda, několik z nich o tom ovšem nevědělo, byli v té době už po smrti – jako třeba Karel Čapek, Ladislav Fuks či Petr Bezruč, naposledy pak Jan Vodňanský. To jsou ale výjimky, ti klasikové v tu dobu slavili vždy nějaké významné výročí. Těžko z těch současných literátů vybrat jen pár jmen – zajímavé diskuse jsme vedli třeba s Ivanem Havlem, bratrem někdejšího prezidenta, ale i s dalšími významnými osobnostmi – Tomášem Halíkem nebo Benjaminem Kurasem, humorem oplýval Ivan Mládek, rozveselil se u nás poněkud posmutnělý Michal Viewegh, představily se nové hvězdy české literatury Alena Mornštajnová a Pavla Horáková, vystoupil tu básník Jiří Žáček, ale i písničkář Jarek Nohavica, velký znalec právě Bezručova díla… Těch jmen je prostě mnoho, občas jsou mezi nimi i autoři prvotin.“

Lubor Falteisek je členem Obce spisovatelů

Lubor Falteisek je členem Obce spisovatelů

Jak vidíte současný stav domácí literární tvorby. Nemáte o ní strach s opadávajícím zájmem o tištěné slovo? A to už ani nehovoříme o klesající společenské prestiži povolání spisovatel, který se postupně v očích velké části společnosti mění v jakéhosi podivína, bavícího se psaním, kterého to až na vzácné výjimky neuživí…

„Knih je podle mého názoru nadbytek, vychází jich až příliš mnoho, proto také jejich náklady klesají. Dříve nebýval výjimkou náklad 10 – 20 000 výtisků, dnes je to v průměru jeden až dva tisíce u prózy, u poezie jen pár stovek… Klesla také úroveň redaktorské práce v nakladatelstvích – tedy ta hlavní, velká, si úroveň udržují, ale ty malé už často ne. Nejhorší jsou na tom paradoxně knihy, které si vydá autor sám. Je často nekritický k vlastní tvorbě, vydává tak věci nehotové, nevalné úrovně, na kterých by se ještě mělo pracovat… Množí se i pravopisné chyby v knihách, to se opět netýká těch hlavních nakladatelů, kde pracují zkušení redaktoři. Dnes si vlastně každý může napsat a vydat co chce, kromě nějakých textů spadajících pod pojem „trestný čin“, samozřejmě. A ta bezbřehá svoboda kvalitní tvorbě vůbec nepomáhá… Někdo sepsal a vydal už třeba dvacet knih, ale když se na ně podíváte kritickým okem, tak svou kvalitou neobstojí ani jedna. Ruku v ruce s tím pochopitelně klesá i prestiž spisovatelského povolání.“

Po vynucené přestávce jste se opět s milovníky literatury a knih setkali na konci října v kavárně Činoherního klubu v pražské ulici Ve Smečkách. Zde jste představili televizní scénáristku, režisérku a autorku úspěšné knížky pro děti Zoru Cejnkovou a herečku a editorku Terezu Pokornou. Na co a na koho se můžeme těšit do konce letošního roku?

„My to nemáme takhle dlouho dopředu připravené… Většinou jen cca čtrnáct dní. Teď dáváme dohromady program na listopad. Záleží také na tom, co právě vyjde a s čím přijdou knihkupci. Ale již dnes je jisté, že příští týden ve čtvrtek 18. 11 bude mezi zpovídanými novinář a spisovatel Jaroslav Čejka, autor pětapadesáti knih.“

Závěrem: Jaký je zájem o pořad Slova mají křídla?

„Ten zájem je v době postkovidové logicky trochu kolísavý, v září přišlo kole dvaceti zájemců, v říjnu už to byla třicítka návštěvníků. Ty, kteří dosud nejsou očkovaní, ani zvát nemůžeme… My ale nejsme na počtu diváků vlastně závislí – pořady jsou zdarma, ani my neplatíme nájem. Pro nás to není výdělečná činnost. Děláme to z čilé radosti a lásky k literatuře, baví nás to setkávání se lidí stejných zájmů.“

Dušan Spáčil taktéž, oba jsou i členy Syndikátu novinářů

Dušan Spáčil taktéž, oba jsou i členy Syndikátu novinářů

Seznamte se, prosím…

PhDr. Lubor Falteisek, absolvent FF UK a FAMU, kde studoval dramaturgii a scénáristiku, je novinář, spisovatel a editor. Napsal čtrnáct knih pro mládež a detektivní povídky. Za všechny publikace alespoň připomeňme Nebojím se skoro ničeho, Včera mi bylo třináct nebo Konec Bedny a jiné příběhy

Mgr. Dušan Spáčil, absolvent FŽ UK, je novinář, spisovatel a básník. Vydal šest sbírek poezie a desítku publicistických knih. Spolupodílel se též na titulech Viděno deseti a Záhady 17. listopadu

 

 

Za rozhovor děkuje Ivan Černý
Foto Dušan Dostál