Úvod Téma dne Nižborské klání brusičů skla
Téma dneUmění

Nižborské klání brusičů skla

55

Mistři svého oboru z Čech i zahraničí změřili své kumštýřské síly v prvním červnovém týdnu tohoto roku. V pátek 3.6.

Editorka publikací Leona Bušková
Editorka publikací Leona Bušková

pak bylo slavnostní vyhlášení výsledků GCWC – Mezinárodního mistrovství světa v broušení skla 2022. Úžasná atmosféra profesní soutěže tvůrců křehké krásy byla umocněna skutečností, že se tento, již osmý ročník, konal při příležitosti letošního Mezinárodního roku skla.

Celou náročnou akci a její zdárný průběh měl na starosti organizační tým v čele s ing. Jiřím Trtíkem, ředitele sklárny Bomma ve Světlé nad Sázavou. Dalším významným organizátorem je Leona Bušková. Tato sklářka tělem i duší je nejenom editorkou reprezentační publikace, vydané při této příležitosti, ale i kurátorkou řady úspěšných sklářských výstav. Nyní pracuje v jedinečné, pro ženu vzácné roli huťmistrové v nižborské sklárně na Berounsku, v manufaktuře legendárního sklářského rodu Rὓckl, založené v roce 1846.
Předchozí ročník GCWC se konal ve Světlé nad Sázavou, ve sklárně BOMMA, což je součást firmy Bohemia Machine, která patří k předním výrobcům sklářských brousících strojů, technologických linek a jejich příslušenství na světě.
„Celá tato skvělá, dnes již tradiční akce, je nápadem ředitele BMRC group s.r.o, (tato společnost zahrnuje sklárny Bomma a Rủckl) Jiřího Trtíka,“ vysvětluje nám zrod soutěže Glass Cutting World Cup Leona Bušková. „Původně se jednalo o Mezinárodní sympozium broušení skla. Vzhledem k velkému zájmu o ně z domova i zahraničí – jak profesionálů, tak i veřejnosti, včetně médií –  přerostlo sympozium v mistrovství, které pořádáme…“
Jak řekl ředitel Trtík, úkolem GCWC je především ocenit práci špičkových brusičů a vybrat ty nejlepší., ale hlavně ukázat a popularizovat toto prastaré umělecké řemeslo široké veřejnosti i probudit zájem o tuto práci v řadách kluků i děvčat, rozhodujících se pro svou životní profesi.
„Dobrých brusičů je v posledních letech čím dál méně…“ dodává Jiří Trtík. „Designová sklářská studia se sice rodí jak příslovečné houby po dešti, ale návrhy kumštýřů zvučných jmen již téměř nemá kdo realizovat. Tak tedy i proto celé mezinárodní mistrovství vzniklo. Chceme tímto krokem přispět k popularizaci sklářství a přilákat k němu mladou generaci, abychom toto poctivé a náročné řemeslo zachovali nejen v Čechách a na Moravě, ale i jinde ve světě.“

Zleva vidíme absolutního vítěze mistrovství – Jaroslav Mádle přebírá cenu od ředitele Trtíka
Zleva vidíme absolutního vítěze mistrovství – Jaroslav Mádle přebírá cenu od ředitele Trtíka


Jedna akce, dva spoluorganizátoři

V tomto roce se poprvé představované mistrovství konalo v Nižboru ve sklárně Rủckl, pod společnou hlavičkou firmy BMRC Group s.r.o. Jak k této takříkajíc fúzi došlo, ptáme se ing. Jiřího Trtíka, a co dobrého z toho vyplývá?20220603_130813
„K fúzi došlo logickým spojením obou skláren se stejnými majiteli a také díky tomu, že se může projevit vzájemná synergie. Rủckl je tradiční ruční sklárna, která si zakládá na klasických technologiích a Bomma je naproti tomu nová moderní sklárna, která má špičkové technologie a moderní přístup k výrobě i designu. Spojení těchto dvou středně velkých skláren tak dal vzniknout sklárně, která je flexibilnější a díky sdílení společných oddělení i ekonomičtější. Máme jednoho ředitele, jedno ekonomické oddělení, obchodní oddělení, marketingové i technické. Ale v technologii výroby jsme rozkročeni v obrovském spektru od tradice k HiTech.“
„Novinkou letošního ročníku pak byla soutěž studentů  sedmi sklářských středních odborných škol,“ doplnila ředitele Trtíka Leona Bušková.  „Zúčastnila se SOS Třeboň, VOSŠ Nový Bor a Školski Center Rogaška Slatina ze Slovinska, SUŠS Kamenický Šenov, SUPŠ Valašské Meziříčí, SUPŠKS Karlovy Vary, SUPŠS Železný Brod a Škola uměleckoprůmyslová Sofie z Bulharska.“

8. ročník Mistrovství světa v broušení skla

Vraťme se však zpět k samotnému průběhu letošního velkého sklářského svátku. Slavnostně vyzdobený areál nižborské sklárny s vlajkami i stánky s občerstvením a doprovodným programem pro děti, s možností exkurze do provozu i ukázkami sklářské práce u mobilní pícky, nabízel návštěvníkům ve slunném letním dni pěknou zábavu. Mimořádnou záležitostí pak bylo celodenní sklářské jamování na huti dvanácti českých a zahraničních sklářů. A úžasná výstava soutěžních prací, která odpoledne vyvrcholila slavnostním vyhlášením vítězů…

Osmičlenné porotě kralovala ředitelka Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Ing. Milada Valečková – žena uprostřed
Osmičlenné porotě kralovala ředitelka Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Ing. Milada Valečková – žena uprostřed

Zatímco se však hosté bavili, potili se nejenom samotní brusiči, ale i odborná porota nad výsledky jejich skvělé práce, neboť objektivně vybrat ty nejlepší ze čtyř desítek soutěžících mistrů svého řemesla bylo mimořádně obtížné. Jistě netřeba dodávat, že posouzení soutěžních děl porotou probíhalo anonymně.
“Jako každý rok i letos byly tři kategorie,“ vysvětluje Leona Bušková. „Ruční brus – volná tvorba, ruční brus – povinný tvar a strojní brus – soutěž designérů. A jak již jsem řekla, proti předchozím ročníkům byla tato soutěž profíků rozšířena i o klání talentovaných sklářských učňů nejenom z Čech…“

V hlavních kategoriích soutěžilo 40 brusičů, osmadvacet v kategorii škol
V hlavních kategoriích soutěžilo 40 brusičů, osmadvacet v kategorii škol

Nelehký úkol osmičlenné poroty byl splněn:
Absolutní vítěz – Jaroslav Mádle (Rủckl Nižbor)‘

Kategorie ruční broušení – povinná tvorba

  1. Jaroslav Mádle – Rủckl Nižbor
  2. Jaroslav Smutný – Moser Karlovy Vary
  3. Petr Jánský – SOS Třeboň20220603_104758

Kategorie ruční broušení – volná tvorba

  1. Karel Malivánek – Valner Glass Přibyslav
  2. Petr Slavík – Mimoň
  3. Daniel Vágner – Skalice u České Lípy

Kategorie strojní broušení20220603_124812

  1. Petr Švancar – BOMMA Světlá nad Sázavou
  2. Lukáš Jabůrek – Klášterec nad Ohří
  3. Karel Jankovský – BOMMA Světlá nad Sázavou

Cena obce Nižbor Lubomír Beňo  RONA Lednické Rovne SR

Cena města Světlá nad Sázavou – Klára Mikešová  Praha

Kategorie střední odborné školy sklářské

  1. Aleš Lust – SOS Třeboň
  2. Kateřina Kořínská – VOŠS Nový Bor
  3. Teja Kobula – Školski Center Rogaška Slatina

Sláva vítězům čest poraženým

„…není důležité vyhrát, ale zúčastnit se,“ konstatoval při předávání cen úspěšným soutěžícím Jiří Trtík, a dodal: „Je sice krásné a prestižní vyhrát, ale daleko důležitější je sejít se, profesně se poučit a navázat nová přátelství v tomto stále se zmenšujícím  oboru…“
Takže, dovolíme si závěrem: Král je mrtev, ať žije král. Tedy ať žije Mezinárodní mistrovství světa v broušení skla GCWC 2023!

 

Ivan Černý
Foto Milena Městecká

 

Populární články

Související články

Umění

Šípkova čínská karta

Bylo to právě osm let, kdy třináctého února roku 2016 zemřel světoznámý...

UměníVýstavy

Od října do října

O stejnojmenné výstavní šňůře přední české výtvarnice Bohunky Waageové jsme se společně...

KnihyUmění

Za psacím stolem s Karlem Sýsem

Jmenovaný umělec, se kterým jsme před krátkým časem hovořili, patří mezi nejlepší...

Umění

Alfons Mucha – nehynoucí inspirace

Slavný český malíř, grafik a designér období secese (nar. 1860, zem. 1939)...