Turistická sezóna 2023 odstartovala

Přidal  |  0 Komentáře

S nástupem jarních dnů se po zimní pauze otevřely návštěvníkům hrady, zámky i muzea. Ožívají turistické trasy i poznávací stezky českých zemí. Slavnostní zahájení toulek přírodou i za poznáním a zážitky měly různé podoby. Kupříkladu vyhlášené a v Evropě jediné Muzeum vitráží na Karlovarsku nás zve na výstavu úžasných esoterických obrazů šperkařky, spisovatelky a malířky Kristýny Folprechtové.

Kroky mnohých turistů a výletníků směrují od devětadvacátého dubna do kostela sv. Jiljí v Libyni u Lubence. Tato významná památka podbořanského regionu s první písemnou zmínkou z roku 1356 byla postavena na popud císaře Karla IV., jako jeho modlitebna cestou koňmo z Prahy do Karlových Varů. Na sklonku 20. století byl kostel v žalostném stavu a dokonce na něho byl vypsán demoliční výměr. Naštěstí se ho v roce 2007 ujalo občanské sdružení, dnes kulturní spolek Za záchranu kostela sv. Jiljí. Zakládajícími členy byli sklářští mistři, vitrážisté Jitka a Richard Kantovi s umělkyní Kristínou Folprechtovou.  Po záchraně budovy a její kompletní opravě a renovaci bylo rozhodnuto i o jejím využití. Vzniklo zde unikátní vitrážové muzeum, kde je zachycen vývoj tohoto uměleckého řemesla od nejstarších dob do současností. Kostel navíc slouží dalším kulturním aktivitám, jako jsou různé výstavy výtvarného umění, přednášky, křty knih či koncerty.

Zakládající členové spolku pro záchranu kostela sv. Jijlí – zleva Jitka Kantová, Kristina Folprechtová a Richard Kanta

Nejen pro všechny čarodějnice

Tajemný svět ezoteriky nás obklopuje a my všichni jsme jeho součástí, ač si to často ani neuvědomujeme. Řada z nás se ezoterikou cílevědomě zabývá. Jak známo, do světa ezoteriky lze zahrnout mnoho odvětví, jako je kupříkladu astrologie nebo numerologie, zvěrokruhy nebo horoskopy. V neposlední řadě i meditace, nebo jóga. Význam ezoteriky hledejme zejména v řeckém slově eisó, které označuje niterný stav člověka.

Ezoterismus je vlastní víra ve svět duchovní, neboli astrální. Vychází též z představy, že pozemský svět se podobá nebeskému, což popsal již v roce 390 př. n. l řecký filozof Platon. Ezoterické propriety, včetně meditačních pomůcek, vonných tyčinek i tarotových karet jsou součástí běžné ezoterické kultury, jak jsme se mohli dozvědět na přednášce o tarotových kartách MUDr. Dany Šaškové v kostele sv. Jiljí v rámci zahájení letošní turistické sezóny. Poté byla slavnostně zahájena vernisáž tuctu ezoterických obrazů kartářky, spisovatelky a malíčky Kristiny Folprechtové.

Ezoterní obrazy malířky Folprechtové zaujmou až snovou malbu a kouzelným barevným spektrem

K vidění a obdivu byla vystavena řada líbivých pláten, jako kupříkladu Zamilovaná kartářka, Váha ve znamení draka či Panna i Vodnář. Nechybí ani další náměty, známé z horoskopů, včetně Blíženců, Berana, Střelce nebo třeba Raka. Tečkou za zajímavou výstavou obrazů malířky Folprechtové je pak nabídka z knih, které talentovaná výtvarnice nejen napsala, ale i ilustrovala.

Pohádky a báje z Krušnohoří

 Kristině Folprechtové před časem vydal Spolek pro záchranu kostela sv. Jiljí v Libyni její čtvrtou knihu, tentokráte s rusovlasou krasavicí na poutavé obálce. Knížka Stříbrné rolničky s podtitulkem Povídky, pohádky a báchorky z Krušných hor tematicky navazuje na předchozí publikace z pera Kristiny Folprechtové: Z kapsáře tetky Dejmalky (2007), Čarozemě aneb čarodějnicí proti své vůli (2017, sbírka pověstí ze západočeského Lubence) a Dejmalka (2019, pohádky a pověsti z kraje pod Čertovkou).

Magie a kouzla, základní kameny žánru fantasy, jsou jádrem pověstí, pohádkových příběhů a ústně předávaných lidových historek, které autorka v představované knize oživila. Z námětů, které ji nabídl sám drsný kraj česko-německého pomezí, vznikla povídání o neuvěřitelných setkáních horníků se skřítky a permoníky při dolování stříbra, mědi, cínu i uranové rudy. Autorka živým perem dále čtivě přináší neotřelé vodnické příběhy z mystických míst Krušných hor, vyhlášených svými rašeliništi, močály, bažinami a lesnímu tůněmi, kde leckdo z vandrujících zmizel beze stopy, a zaznamenává i báchorky o svérázných místních usedlících.

S tarotovými kartami se nehraje mariáš ani kanasta, slouží k věštění budoucnosti.

Báječné příběhy, skvělé ilustrace

Malby Kristiny Folprechtové provází celou zdařilou publikaci a stejně jako její příběhy doprovodné ilustrace vychází ze symboliky zvěrokruhu, který určuje i řazení obsahu: Beran, Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír, Střelec, Kozoroh, Vodnář a Ryby. Kdo se příliš nevyzná v řeči hvězd a horoskopech, ten si jistě rád především nalistuje to své znamení, aby se o sobě dozvěděl vše podstatné. Půvabné knižní ilustrace jsou v originále obrazy na plátně, které je možné shlédnout mj. v Lubenci, v prodejní galerii manufaktury světově známých vitrážistů Jitky a Richarda Kantových.

Z ochutnávky jednotlivých kapitolek a příběhů, zaznamenaných na téměř dvou stech stranách knihy, vybíráme: O žárlivém hraběti Heřmanovi, Divý muž a vdova Truda, Alchymista Aurelius a Purpurové srdce, O čertovských úkladech, které občas nevyjdou nebo třeba O zachráněné vodnické svatbě nebo Peklo v betlémech. Co povídka, pohádka či báchorka, to zábavné i poučné čtení, nejen pro děti a mládež, ale především pro dospělé, kdy zvláště mužskou část potěší líbezné dívčí a ženské tvary z obrazů Kristiny Folprechtové.

Curriculum vitae

Kristina Folprechtová, rozená Sheinpflugová se narodila 1940 v Lomu u Mostu. V letech 1958 – 1964 studovala obor malbu u ak.mal. doc. Kamila Linharta, CSc, 1979 – 1985 pak na konzervatoři v Ústí nad Labem. Kunsthistorik Jaroslav Brožek o ní v jednom z katalogů napsal: „Je figuralistka, pro níž malování není opakování dosaženého, nýbrž neustálé objevování nového. Folprechtiny obrazy nás zaujmou především svou citlivou, až něžnou snovou malbou a kouzelným barevným spektrem…“

Díla Kristiny Folprchtové jsou v řadě soukromých i veřejných sbírkách v ČR, Německu i v Kanadě. Vlastní je mnoho podniků a institucí. Kristina Folprechtová má za sebou vysoký počet samostatných výstav, doma i v zahraničí. Dnes žije v Lubenci nedaleko Karlových Var. Je malířkou, šperkařkou a v neposlední řadě i spisovatelkou. Kniha Stříbrné rolničky je, jak již jsme shora naznačili, její čtvrtou publikaci.

A nášup na konec

Vitrážové muzeum v kostele sv. Jiljí letos slaví 15 let od založení kulturního spolku Za záchranu kostela a 30 let výročí firmy SKLOART. Po zahájení turistické sezony čeká zájemce řada kulturních událostí, jako je kupříkladu vernisáž výstavy světově známého fotografa Miroslava Kahounka, Sympozium mladých sklářů z Valašského Meziříčí, či křest nového vitrážového okna v muzeu a mnoho dalších akcí. Více na: www.vitraze.skloart.cz

Ivan Černý     
Foto archiv