Celosvětová sklářská soutěž se blíží

Přidal  |  0 Komentáře

V pátek 2. června se dokořán otevřou dveře sklárny BOMMA ve Světlé nad Sázavou, aby tato moderní firma přivítala brusičské mistry z celého světa. Deváté Mistrovství světa v broušení skla nabídne několik soutěžních kategorií, přehlídku českých i zahraničních sklářských škol a úžasnou možnost nahlédnutí pod pokličku tohoto jedinečně krásného, tradičního a vysoce náročného řemesla.

„Již 9. rokem se ve Světlé nad Sázavou schází ti nejlepší brusiči skla, aby změřili své síly a kreativní dovednosti,“ řekl naší redakci Jiří Trtík, ředitel soutěže. A dodal: „Těšit se můžeme nejenom na soutěž samotnou, ale i na doprovodný program brusičského klání – tradiční sklářské jamování na huti sklárny.“
Návštěvníci tohoto mimořádného svátku mistrů svého řemesla mají tak jedinečnou možnost zažít na vlastní oči, jak se ručně tvoří skleněné výrobky od nabrání žhavé skloviny z pece, přes foukání do formy či volně na píšťale až po vložení do chladicí pece. U práce se vystřídá šest týmů českých a zahraničních sklářů, kteří přímo na místě vytvoří originální díla.

Na návštěvu sklárny ve Světlé nad Sázavou nás zve sám ředitel Ing. Jiří Trtík

Tři soutěžní kategorie

Mistrovství světa v broušení skla se skládá ze tří kategorií. Brusiči tak prověří své síly, zkušenosti a cit v kategoriích:
ruční brus – volná tvorba
ruční brus – povinný tvar
strojní brus – soutěž designérů
Slavnostní vyhlášení výsledků mistrovského klání se uskuteční v 16 hodin společně s vernisáží výstavy Mistrovství světa v broušení skla 2023. „Je nám velkou ctí toto setkání organizovat a hostit. Nejde totiž jen o soutěžení, ale i o setkání přátel našeho sklářského oboru a setkání přátel jako takových. Nanejvýš povzbuzující také je, že se k soutěži již druhým rokem v hojném počtu připojily sklářské školy nejen z Čech, ale i z Německa, Slovinska a Bulharska. Spatřujeme v tom naději, že nejen tato akce, ale celé sklářské odvětví má pokračování,“ hodnotí tuto mimořádnou profesní soutěž Jiří Trtík, ředitel společnosti BOMMA a jeden z otců nápadu uspořádat Mistrovství světa v broušení skla, které se již stalo tradicí.
Více na www.gcwc.cz.

Rytí či broušení se jako nová technika zušlechťování skla objevilo koncem 16. století a začátkem 17. století

Glass Cutting World Cup pořádá společnost Bomma se sesterskou Bohemia Machine, která se specializuje na výrobu vlastních brusných strojů, robotů a výrobních linek pro sklářský průmysl, jedinečné produkty, často vyhledávané i nejnáročnějšími japonskými zákazníky.
BOMMA je progresivní sklářská značka, která si získává popularitu důrazem na moderní design svítidel, prvotřídní kvalitu křišťálu a dokonalé detaily. Díky svému inovativnímu přístupu k tradičnímu sklářskému řemeslu i spolupráci s talentovanými designéry, posouvá možnosti svítidel na novou úroveň. Více na: www.bomma.cz.

Ivan Černý
Ilustrační foto Milena Městecká